יצירת קשר
שם*
טלפון*
דוא"ל
הודעה*

דיני ירושה ועזבון


כיצד לערוך צוואה ?

כיצד עורכים צוואה ?

חוק הירושה, התשכ"ה – 1965, קובע שלושה דרכים לערוך צוואה : בכתב יד, בעדים או בעל פה.

הדרך הראשונה והפשוטה ביותר לערוך צוואה, הינה במסמך בכתב ידו של המוריש, במקרה זה על הצוואה להכיל מספר פרטים מהותיים, כגון תאריך וחתימה והם הקובעים למעשה כי עסקינן בצוואה ובלעדיהם לא יחשב המסמך כצוואה. זוהי למעשה "צוואה בכתב יד".

טעות נפוצה היא לערוך צוואה מודפסת ולחתום עליה, שכן במקרה כזה, המסמך שמותיר אחריו המוריש עשוי לא להיחשב כצוואה מאחר והמסמך לא נערך בכתב ידו אלא הודפס.

הדרך השניה שבה ניתן לערוך צוואה, הינה באמצעות עריכת מסמך כתוב, לרבות מסמך מודפס, עליו יחתום המצווה יחד עם שני עדים, אשר יאשרו ויחתמו אף הם על הצוואה באותו מעמד בו המצווה חותם עליה. צוואה מסוג זה מכונה בחוק "צוואה בעדים" זוהי למעשה צוואה עליה חותמים שני עדים, ומטרת חתימתם לאשר שהמצווה חתם על הצוואה בנוכחותם וכי למעשה המצווה הצהיר בפניהם, כי זוהי צוואתו ורצונו לאחר מותו.

דרך שלישית נוספת וחריגה הינה עריכת צוואה בעל פה. ואולם צוואה שכזו, תוכר רק במקרה של "שכיב מרע" – הינו במצב בו המצווה, עומד מול פני מוות ורק אז הוא רשאי להשמיע את צוואתו, כאשר גם כאן, עליו לעשות כן מול שני עדים שישמעו אותו. צוואה בעל פה, יש לערוך לגביה "זכרון דברים", הינו על העדים לרשום את דברי המצווה בסמוך למועד בו שמעו אותו.

יחד עם זאת יש לשים לב, כי צוואה בעל פה, בטלה לאחר חודש ימים או המצווה עדיין חי ומצבו השתנה לטובה, הינו נסיבות עריכת הצוואה השתנו, כמו כאשר המצווה יצא מכלל סכנת חיים.

למעשה אלו הן דרישות צורניות של צוואה כאשר עריכת צוואה בפועל ניתן ומומלץ לעשות גם בפני עורך דין, שזוהי הדרך המומלצת ביותר. הצוואה הסטנדרטית שעורכי דין נוהגים לערוך הינה צוואה בעדים, במסגרתה הצוואה נערכת ומודפסת בצורה מסודרת, ועליה חותמים שני עדים בנוסף למצווה. עורך דין שעורך צוואה מחוייב לשמור העתק ממנה, מה שמאפשר במקרה הצורך איתור של הצוואה.

כדי להבטיח כי הצוואה תימצא, ניתן ומומלץ להפקיד אותה אצל הרשם לענייני ירושה, בדרך זאת רישום הצוואה במאגר מבטחים באופן וודאי כי הצוואה לא תלך לאיבוד, שכן הניסיון מלמד שלעתים יורשי אדם לא בהכרח מכירים את עורך הדין שטיפל בעניינו, ולעיתים גם עורכי דין הם בני אדם בסופו של יום.

דרך מומלצת נוספת לעשות צוואה, הינה צוואה בפני נוטריון, וזאת בשל האמינות הגבוהה שיש לנוטריונים ולתוקף של חתימתם ואישורם על גבי מסמכים שונים. הנוטריון עורך רישום מסודר של הצוואות שהוא עורך, וקיימים כללים ברורים באשר לאופן הרישום ושמירת המסמכים בפני הנוטריון. זאת ועוד, נוטריון שעורך צוואה אמור לדקדק יותר באשר לפרטים ולא ניתן לזייף צוואה שכזו או לערוך בה שינויים כלשהם בשל החותם המיוחד שמוטבע על גביה.

בכל מקרה המלצתנו הינה שלא לערוך צוואה לבד אלא רק בפני עו"ד או נוטריון וזאת מכמה סיבות.

מדוע כדאי לערוך צוואה בפני עורך דין ?

ראשית, צוואה שלא נערכת לבד יש לה עותק, ניתן להגיע אליה ולכן ניתן להוכיח את מקוריותה וניתן אף לאתר אותה במקרה הצורך.

סיבות נוספות לעריכת צוואה בפני עו"ד או נוטריון הינן בשל המקצועיות שבה יש לטפל בנושא. קיימים כללים ברורים באשר לתכנים של הצוואה ושל מה שניתן ומה שלא ניתן לעשות בצוואה. עורך הדין המטפל ומכין צוואה יודע את הכללים, ויודע מה בר ביצוע או אכיפה או אף במקרים בהם בצוואה נכללות הוראות שאינן חוקיות.

כך למשל, לעיתים אנו נתקלים במקרים שבהם המוריש כולל בצוואה הוראה לפיה כספים המגיעים לו מכוח ביטוח כלשהו יגיעו לאחד מיורשיו, אלא שזוהי טעות נפוצה, שכן הדבר אינו אפשרי כלל מאחר ועל פי סעיף 147 לחוק הירושה, כספים שמגיעים לאדם מכוח חוזה ביטוח (כגון ביטוח חיים) או קופת קצבה או קופת תגמולים מגיעים למי שהינו מוטב על פי הפוליסה של אותה קופה או אותו ביטוח. הדרך הנכונה לעשות כן הינה על ידי פניה לקופה או לחברת הביטוח על מנת לעדכן את שם המוטב.

באותו אופן כספיי פיצויי פיטורים של אדם אינם נחשבים חלק מן העזבון, וסעיף 5 לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג – 1963, מסדיר נושא זה וקובע כי מי שזכאי לפיצויי הפיטורים, יגיעו ל"שאירים" – שהם ע,פ הגדרת החוק בן הזוג של העובד בשעת פטירתו (לרבות ידוע בציבור המתגורר עמו) וילדיו של העובד שהם בגדר תלויים כהגדרת חוק הביטוח הלאומי, או כאשר אין בן זוג או ילדים כאמור, ילדים, הורים ואחים שעיקר פרנסתם היתר על הנפטר.

כאשר רוצים לנשל יורש – היינו להדיר אותו מן העזבון, הרי שהדרך הטובה ביותר הינה לעשות את הצוואה בפני עורך דין, שכן הניסוח שלה דבר הינו משפטי ויש להקפיד על כך כדי להגיע לתוצאה הרצויה, אשר תעמוד במבחן בית המשפט, שכן במקרים שכאלה קיים סיכויי טוב שהוראת נישול יורש מן הצוואה תגיע לערכאות משפטיות במסגרת סכסוך בין יורשים.

עורך דין שמטפל בצוואה אמור להיות ניטראלי, שאין לו כל אינטרס או השפעה כלשהי על המצווה דבר שהינו מהותי ויכול להשפיע באופן מוחלט על תוקפה של הצוואה. צוואה שאינה נערכת על ידי עורך דין תמיד ניתן לטעון שהמחזיק בה השפיע בדרך כזו או אחרת וכן אף לטעון לתוקפה של הצוואה , וצוואה שנערכה בפני עו"ד או נוטריון קשה יותר לתקוף אותה או לזייף אותה והדבר עשוי לחסוך דיונים זמן וכסף רב למעורבים.

לעיתים ניסוח עצמי של צוואה עשוי להביא לפסילתה של הצוואה מאחר ואינה ברורה דיו ואינה מאפשרת קיומה על פי רצון המצווה. כך למשל אם המצווה מוריש נכס מקרקעין ומצווה שהנכס לא יימכר על ידי היורש, או כאשר קיימת בעיה של זיהויי הנכס וכיוצב'.

עריכת צוואה הינה דבר שיש ליתן עליו את הדעת ואף לקבל ייעוץ משפטי ממי שמתמחה בכך. לעיתים המצווה רוצה לכפות על יורשיו לעשות כרצונו ומנסה לעשות כן על ידי צוואה ומותיר אחריו הוראות לא ברורות ולא אכיפות.

נושא חשוב נוסף שיש ליתן עליו את הדעת ולקבל ייעוץ משפטי בגינו הינו תכנון נכון של הצוואה ואופן חלוקת הרכוש, וזאת גם כדי למנוע, ככל הניתן מהיורשים להגיע למצב שבו יהא עליהם לשלם מיסים. כך למשל במקרה שהמוריש מותיר אחריו מספר דירות מגורים, תכנון נכון עשוי לחסוך ליורשים תשלומי מס במקרה שבהם יבחרו לממש את הנכסים.

כפי שניתן להבין, צוואה הינה דבר מורכב ורגיש ביותר הן למצווה והן ליורשים, ולכן עריכת צוואה בצורה מסודרת לאחר ייעוץ ותכנון נכון עשויה לעשות את ההבדל ולאפשר כיבוד והקפדה על רצון המוריש.


חזור >>


לייעוץ משפטי בנושא דיני ירושה ועזבון, צור קשר עם עו"ד דוד דוד >>

המידע המוצג באתר זה אינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ משפטי. המידע המוצג באתר אינו מעודכן בצורה סדירה ויתכן שאינו עדכני. אין לעשות כל שימוש במידע המוצג באתר, אין להעתיק או לשכפל בשום צורה את המידע. כל העושה שימוש במידע המוצג באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.
כל הזכויות שמורות לדוד דוד, משרד עורכי דין ונוטריון.