יצירת קשר
שם*
טלפון*
דוא"ל
הודעה*

דיני ירושה ועזבון


דיני ירושה בישראל - ירושה על פי חוק

במצב שבו המוריש אינו מותיר אחריו צוואה שבמסגרתה הוא קובע מי יהיו יורשיו, אזי חוק הירושה, התשכ"ה – 1965 קובע מיהם יורשיו של אדם ומה חלקם בעזבון.

בהתאם להוראות חוק הירושה, היורשים הינם כדלקמן :

 1. בן הזוג של המוריש.
 1. "קרובי המוריש", היינו : ילדי המוריש ונכדיו ; הוריו ואחיו של המוריש ; הורי הוריו של  המוריש וצאצאיהם. למעשה שלושת החלופות הללו ידועות בעגה המקצועית כשלושת ה"פרנטלות", והן למעשה שלוש חלופות/מעגלים של יורשים, והסדר הקובע הינו מהקרובים יותר לרחוקים יותר. במילים אחרות, אם המוריש הותיר אחריו ילדים או נכדים – הם היורשים (יחד עם בן הזוג כפי שנראה להלן), אם לא הותיר ילדים או נכדיםף עוברים למעגל חיצוני יותר. היינו, היורשים יהיו הוריו ואחיו, ואם המוריש לא הותיר אחים או הורים, ירשו אותו הורי הוריו או דודיו. 

לאחר שבחנו מיהם היורשים החוקיים, נבחן כיצד נקבעת חלקות חלוקת הירושה בין היורשים. על פי חוק הירושה, חלוקת הירושה תתבצע כדלקמן :

א. ראשית, בן זוגו של המוריש נוטל את המיטלטלין והמכונית השייכים למשק הבית המשותף.

ב. לאחר מכן, חלוקת הרכוש תלויה בפרנטלות :

ב.1. אם המוריש הותיר אחריו ילדים או צאצאיהם או הורים – אזי אלה יתחלקו, יחד עם בן הזוג, בשאר העיזבון.

ב.2. אם המוריש הותיר אחריו אחים או צאצאיהם או הורי הורים, בן הזוג יקבל שני שלישים מיתר העזבון. במקרה זה, אם קיימת בעיזבון דירה ובני הזוג חיו יחד למעלה משלוש שנים יחד בדירה, יקבל בן הזוג את כל חלקו של המוריש בדירה.

 • במקרה שבו המוריש לא הותיר אחריו קרובים, בן הזוג יירש את כל העיזבון !
 • כאשר המוריש לא הותיר אחריו בן זוג או קרובים – המדינה תהפוך ליורשת על פי דין.
 • אופן החלוקה בין היורשים לבין עצמם, אף הוא מוסדר, וחוק הירושה קובע, כי ילדי המוריש או הוריו או הורי הוריו, חולקים ביניהם את הרכוש בחלקים שווים.

  מה קורה אם יורשיו של המוריש על פי החוק, אינם עוד בין החיים ? גם נושא זה מוסדר בחוק הירושה תחת הכותרת "חליפיו של יורש".

  כך למשל אם בנו של המוריש נפטר לפניו והשאיר אחריו ילדים, אזי הם, היינו נכדיו של המוריש, יבואו בנעליו של הבן שנפטר (היורש המקורי). באותו אופן יורשים ילדיו של כל יורש בפרנטלות השונות, במקרה ואותו יורש נפטר לפני המוריש, ובלבד שהמוריש לא הותיר אחריו בן זוג והורים או הורי הורים.

  כאשר יורש נפסל מלרשת או אם יורש בוחר מרצונו להסתלק מן העזבון, אזי חלקו של אותו יורש מתחלק בין שאר היורשים כל אחד על פי חלקו באופן יחסי.

  נושא חשוב נוסף אותו יש להבין, ואותו נסקר לסיום, הינו ירושה מכוח אימוץ. שכן חוק הירושה מתייחס גם למעמד האימוץ וקבוע כי מי שאומץ לפי דין, יורש את מאמצו כאילו היה ילדו וכמו כן יורשים את המאמץ גם צאצאי המאומץ.

  למעבר לחוק הירושה לחץ כאן >>

  למעבר לתקנות הירושה לחץ כאן >>

  חזור >>


  לייעוץ משפטי בנושא דיני ירושה ועזבון, צור קשר עם עו"ד דוד דוד >>

  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ משפטי. המידע המוצג באתר אינו מעודכן בצורה סדירה ויתכן שאינו עדכני. אין לעשות כל שימוש במידע המוצג באתר, אין להעתיק או לשכפל בשום צורה את המידע. כל העושה שימוש במידע המוצג באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.
  כל הזכויות שמורות לדוד דוד, משרד עורכי דין ונוטריון.