יצירת קשר
שם*
טלפון*
דוא"ל
הודעה*

דיני ירושה ועזבון


זכויות הירושה של בן זוג וידוע בציבור

לא אחת אנו מוצאים, כי הליכי מימוש העיזבון נקלעים לקשיים בשל היעדר מודעות ותכנון לקוי מצד המוריש, כאשר עיקר המחלוקות והסכסוכים באים לידי ביטוי כאשר המוריש, בערוב ימיו, חולק חייו עם בת זוג שאינה אם ילדיו ולמוריש ילדים מנישואין קודמים.

לעיתים רבות סבור המוריש, ולא בהכרח בצדק, כי מאחר וערך צוואה, הרי שבכך פתר את המחלוקות הצפויות לאחר מותו, ואולם, אין הדבר פשוט כלל וכלל.

ראשית, בשל מורכבות הנושא, אנו ממליצים לפנות ולקבל ייעוץ משפטי פרטני, שכן נסיבות כל מקרה ומקרה הינן מיוחדות ולעיתים מורכבות ביותר, כמו למשל כאשר היו למוריש מספר בנות זוג וילדים משותפים מכל אחת מהן וכיוצב'.

כמו כן, ובדיוק בשל מורכבות העניין, אנו ממליצים, כי המוריש יפנה לערוך צוואה מסודרת בפני עדים אצל עורך דין או בפני נוטריון, אז אנו יכולים לרדת לפרטיו של כל מקרה ומקרה וליתן המלצותינו בהתאם. אין להסתפק בצוואה בכתב יד. ראה לעניין זה בנושא על הצוואה.

דבר חשוב מאוד שיש לזכור, כי בהתאם לסעיף 147 לחוק הירושה, סכומים שמגיעים מחוזה ביטוח ו/או קופת קצבה ו/או קופת תגמולים וכד', אינם נחשבים כחלק מהעיזבון, אלא אם נקבע אחרת. במסגרות שכאלו קבוע שם המוטב לפי בחירתו של המוריש. לכן יש לשים לב, לבדוק ולעדכן בכל ביטוחי החייב וקופות התגמולים, כי שם המוטב יצוין בהם מפורשות לפי הרצוי, וכי סעיף זה יהיה מעודכן, כי הוא זה שקובע, אחרת תיווצר בעיה קשה לאחר מות המבוטח.

עוד דוגמא מובהקת, שרק מעידה על מורכבות העניין, הינם חשבונות בנק משותפים, לעיתים אך לא תמיד חותמים בעלי החשבון על סעיף "היוותרות בחיים", לפיו במקרה שאחד מהשותפים הולך לעולמו, הרי שיתרת הסכומים בחשבון תיוותר לשותף/ה שנותר. לא תמיד מודעים בני זוג, לסעיף זה, ולכן יש להביא זאת בחשבון.

מיהם היורשים החוקיים ?

בהיעדר כל צוואה, קובע חוק הירושה כי היורשים שירשו את המנוח על פי דין הם : מי שהיה במות המוריש בן זוגו ו - ילדי המוריש וצאצאיהם, הוריו וצאצאיהם, הורי הוריו וצאצאיהם, כל זאת בהתאם למפתח חלוקה הקבוע בחוק ולפי הקרבה. כך למשל אם המנוח השאיר אחריו בת זוג וילדים, תזכה בת הזוג במיטלטלין ובמכונית הנוסעים השייכים למשק הבית המשותף, וכן בחצי מיתר העיזבון. הילדים וילידיהם של הילדים של המוריש / המנוח, יזכו במחצית השנייה של העיזבון.

אם למוריש אין ילדים ו/או נכדים, מתחלק הרכוש לפי אותו מפתח בין בת הזוג להורי המוריש ואחיו, וככל שלמוריש אין ילדים נכדים הורים או אחים, יתחלק רכושו לפי אותו מפתח בין בת הזוג הורי הוריו ואחייניו.

כפי שניתן לראות, לשון החוק עשתה שימוש במילה בן / בת זוג, ולאו דווקא במילה בעל / אישה כפי שהיינו מצפים, ובכך נסללה הדרך לדינאמיות שנתגלתה בפסיקה בעניין, כמו למשל לאפשר לבני זוג חד מיניים לרשת האחד את השני. ואולם, יחד עם זאת, בכך נסללה הדרך גם לבני זוג שאינם נשואים בהכרח לרשת האחד את השני, ובשל כך הפך החוק למורכב יותר בעת סכסוכים.

שימוש במונח כוללני שכזה איפשר לקבוע,שגם בני זוג שלא במסגרת נישואין, יוכלו לרשת האחד את השני, לרבות מי שנחשב כ – ידוע / ה בציבור.

ואולם, אליה וקוץ בה, שעה שהוכרו הידועים בציבור של המנוח כמי שיכולים לרשת אותו, הפכו הידועים בציבור כבעלי זכויות נוספות הקבועות בחוק הירושה, אותן זכויות נוספות של בני זוג כמו למשל מזונות מן העיזבון המגיעים לבן הזוג אם בירושה על פי דין ואם בירושה על פי צוואה (סעיף 56 לחוק הירושה). יפה הדבר שבעתיים כאשר לבני הזוג ילדים /קטינים משותפים.

מצב זה, יוצר סכסוכים, בעיקר כאשר היורשים החוקיים על פי דין ו/או על פי צוואה, מופתעים לגלות "שותף" בעיזבון שלא ציפו לו, שכן כפי שראינו, לא בהכרח מדובר בזכויות של זוג נשוי ולעיתים די בכך שבני הזוג ניהלו חיים משותפים. במצב שכזה, לו הייתה נערכת צוואה מסודרת משולבת עם הסכם ממון בין בני הזוג, ניתן היה למנוע סכסוכים מיותרים ודיונים משפטיים רבים, שבסופו של יום היו עולים לצדדים הון תועפות.

ניתן לסכם ולומר כי למעשה כל מי שבוחר לעשות צוואה, מודע ומתכוון לכך שלאחר מותו יעשה ברכושו לפי בקשתו, ואולם טוב יעשה אם ידאג לסגור את כל הקצוות באופן מסודר עם ליוויי וייעוץ משפטי, אחרת, לא רק שיחמיץ את המטרה, והוא עשוי לגרום סבל לקרובים לו.

חזור >>


לייעוץ משפטי בנושא דיני ירושה ועזבון, צור קשר עם עו"ד דוד דוד >>

המידע המוצג באתר זה אינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ משפטי. המידע המוצג באתר אינו מעודכן בצורה סדירה ויתכן שאינו עדכני. אין לעשות כל שימוש במידע המוצג באתר, אין להעתיק או לשכפל בשום צורה את המידע. כל העושה שימוש במידע המוצג באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.
כל הזכויות שמורות לדוד דוד, משרד עורכי דין ונוטריון.