יצירת קשר
שם*
טלפון*
דוא"ל
הודעה*

פשיטת רגל


הסדר נושים

אחת הדרכים העיקריות לסיום הליך פשיטת רגל, הינה במסגרת הסדר נושים.

כאשר חייב בהליך פשיטת רגל מצליח להגיע להסדר עם כלל נושיו מושג הסדר נושים, אשר אם החייב יעמוד בו, הרי הוא יזכה להפטר המיוחל.

במצבים מסוימים, יכול החייב להציע הצעת הסדר ואז מכנסים אסיפת נושים, אליה מוזמנים כל נושי החייב. כאשר מושג רוב מניין מבין הנושים שהגיעו לאסיפת הנושים ואשר מסכימים להצעת ההסדר של החייב, ואותו מניין נושים מהווה שלושה רבעים מסך ערך של הנושים הנוכחים באסיפה, אזי אם תאושר ההצעה בבית המשפט היא תחייב את כל הנושים.

במקרים מיוחדים ומנימוקים מיוחדים, בתי המשפט יכולים גם לאשר את ההצעה אפילו אם הייתה הסכמה רק של רוב מניין הנושים שבידם יותר ממחצית ערך החובות המיוצגים באסיפת הנושים.

הצעת הסדר טעונה בסופו של יום אישור של בית המשפט. בתי המשפט לא תמיד יאשרו הצעת הסדר. במסגרת הדיון בהצעת הסדר רשאים הנושים השונים להביע עמדתם בפני בית המשפט באשר להצעה או לנסיבות השונות של ההליך.

חשוב לציין, שבית המשפט לא מאשר הצעת הסדר בהליך של פשיטת רגל, כל עוד לא נקבע כי יש לשלם את כל החובות שיש להם דין קדימה בחלוקת נכסי החייב, כמו למשל חבויות לרשויות המס וחובות לשכר עבודה וחובות אחרים שפקודת פשיטת הרגל קבעה לגביהם דין קדימה כשמשמעות הדבר שאת אותם חובות יש לפרוע בעדיפות לפני החובות האחרים הרגילים.

זאת ועוד, כל הצעת הסדר, תהא משתלמת וכדאית לנושים ככל שתהיה, עדיין נתונה לשיקול דעתו של בית המשפט, וזה מקפיד שהחייב יעמוד בדרישות תום הלב ומלוא התנאים שנקבעו לו במסגרת ההליך. כך למשל חייב שלא שילם תשלומים חודשיים שנקבעו לו או שלא הגיש דוחות או אשר הכוח כי הבריח נכסים, עשוי למצוא עצמו בפני בעיה קשה.


חזור >>


לייעוץ משפטי בנושא פשיטת רגל, צור קשר עם עו"ד דוד דוד >>

המידע המוצג באתר זה אינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ משפטי. המידע המוצג באתר אינו מעודכן בצורה סדירה ויתכן שאינו עדכני. אין לעשות כל שימוש במידע המוצג באתר, אין להעתיק או לשכפל בשום צורה את המידע. כל העושה שימוש במידע המוצג באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.
כל הזכויות שמורות לדוד דוד, משרד עורכי דין ונוטריון.